TED to organizacja non-profit zajmująca się szerzeniem idei, zwykle w formie krótkich wykładów (18 minut lub mniej). TED rozpoczął się w 1984 roku jako konferencja, na której zbiegły się technologia (Technology), rozrywka (Entertainment) i projektowanie (Design), a dziś obejmuje prawie wszystkie tematy – od nauki przez biznes po zagadnienia globalne – w ponad 100 językach. 
Dwa lub więcej razy w roku grupa liderów branży i wpływowych ludzi zbiera się na wyjątkowe, wielodniowe doświadczenie TED – które uczestnicy opisują jako “spa dla mózgu” i „podróż w przyszłość w towarzystwie osób, które ją tworzą.”. Wybitni naukowcy, pedagodzy, filantropowie, ekolodzy, technologowie, artyści, aktywiści i inni udzielają krótkich wykładów – charakterystycznych TEDTalks – w ich obszarach badań i wiedzy. Oddają się globalnej misji TED, polegającej na badaniu i dzieleniu się nowymi, znaczącymi ideami.

Najpopularniejsze przemówienia TED

TEDx to oddolna inicjatywa, stworzona w duchu ogólnej misji TED polegającej na badaniu i odkrywaniu „idei, które warto rozpowszechniać”. TEDx przenosi ducha TED do lokalnych społeczności na całym świecie poprzez konferencje TEDx. Wydarzenia te są organizowane przez osoby z pasją, które starają się odkrywać nowe idee i dzielić się najnowszymi badaniami w swoich lokalnych społecznościach. Treść i projekt każdego wydarzenia TEDx jest wyjątkowy i opracowany niezależnie, ale wszystkie mają wspólne cechy.Wydarzenia TEDx obejmują prelegentów na żywo i nagrane wykłady TED i są organizowane niezależnie na podstawie wolnej licencji udzielonej przez TED.
Obecnie corocznie odbywa się ponad 3000 wydarzeń które składają się z krótkich, starannie przygotowanych wykładów, pokazów i występów, które są skoncentrowane na pomysłach i obejmują szeroki zakres tematów, aby wspierać naukę, inspirację i zachwyt – oraz prowokować ważne rozmowy. Wydarzenie TEDx jest organizowane przez wolontariuszy z lokalnej społeczności i podobnie jak wydarzenia TED, nie ma na nim żadnej agendy handlowej, religijnej czy politycznej. Jego celem jest wywołanie rozmowy, połączenie ludzi i społeczności.

Przemówienia z poprzednich edycji TEDxAGHUniversity